Dobra pora aby zrobić przegląd techniczny naszego samochodu jest wiosną. Po długiej i srogiej zimie nasze podzespoły auta wymagają odpowiedniej kontroli. Musimy liczyć się z tym, że oddanie auta do niesprawdzonego serwisu może spowodować więcej szkód niż pożytku. Musimy mieć pewność, że serwisanci dobrze wykonają swoją pracę i wszystko sprawdzą jak należy.

Jednym z rozwiązań jest wizyta w autoryzowanym serwisie obsługi. Kierowcy niechętnie się do nich zgłaszają gdyż boją się wysoki kosztów za ewentualną naprawdę czy przegląd. Musimy przyznać, że częściowo jest to prawda. ASO mają jednak tę zaletę – dysponują dostępem do wyspecjalizowanego sprzętu diagnostycznego i do obszernej dokumentacji technicznej dostarczanej przez producenta. To szczególnie ważne w przypadku nowszych aut, naszpikowanych elektroniką i skomplikowanymi układami sterującymi.

Gwarancja producenta a przeglądy

Niestety jeżeli nasze auto jest wciąż na gwarancji jesteśmy zmuszeni na usługi autoryzowanego serwisu. Nawet niewielkie naprawy niezależnej stacji kończą się zwykle jej utratą.

Do wizyty w autoryzowanej stacji obsługi możemy być również zmuszeni przez producenta. Na szczęście jest także jasna strona autoryzowanej stacji obsługi. Coraz większa konkurencja na rynku sprawia, że ASO jest zmuszone do obniżenia swoich cen a kilka razy w roku często właśnie wiosną, prowadzone są specjalnie kampanie serwisowe rozliczane z klientem według preferencyjnych stawek.

Nie zapomnijmy także sprawdzić paru ważnych rzeczy przed wyprawą:

    • Wycieraczki – sprawdźmy stan gumowych piór, sprawdźmy metalowe ramiona i zaczepy
    • Płyn chłodzący – podczas bardzo upalnych dni sprawność układu chłodzenia będzie bardzo ważną. Poziom tego płynu kontrolujmy zawsze przy zimnym silniku. Sprawdźmy także czy cały układ chłodzenia jest szczelny i nie ma w nim wycieków
   • Bardzo Ważne są również:

   

   

     • Płyn hamulcowy – Trzeba bezwzględnie uzupełnić braki płynu gdy jest go za mało. Używamy specyfiku tylko o takich samych właściwościach, jaki użyty był wcześniej. Jeżeli płynu jest wystarczająca ilość, ale eksploatujemy go już ponad dwa lata, warto dokonać jego całkowitej wymiany ? po tym okresie płyn hamulcowy starzeje się i traci swoje właściwości
     • Zawieszenie
      • Skontrolujmy amortyzatory, sprężyny, silentbloki, wahacze, gumowe osłony na tłoczkach amortyzatorów, osłony przegubów półosi oraz kolumny MacPhersona.
    • Olej silnikowy
    • Układ oddechowy
    • Elektryka i elektronika

1 KOMENTARZ

 1. Nie tylko przeglądy są bardzo ważne ale także naprawy po-przeglądowe! to najlepsza metoda aby uniknąć potrzeby zamawiania pomocy drogowej w najmniej oczekiwanym momencie !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here