Holowanie auta zgodnie z prawem

0
1941
pomoc holowanie auta

Jednym z trudniejszych manewrów na drodze jest holowanie auta. Aby móc wykonać ten manewr zgodnie z obowiązującymi przepisami potrzebna jest odpowiednia wiedza zarówno teoretyczna jak i umiejętności praktyczne. Holowanie auta jest zwykle potrzebne w przypadku uszkodzenia samochodu bądź też wypadku drogowego. Jeśli chce się samodzielnie wykonać ten manewr trzeba poznać odpowiednie przepisy.

Maksymalna prędkość z jaką można holować auto

pomoc na drodze

W terenie zabudowanym holowanie auta możliwe jest z maksymalną prędkością 30km/h. Jeśli chodzi o prędkość poza obszarem zabudowanym to będzie to 60km/h. Jest to dość duże utrudnienie, jednak jest to prędkość uzasadniona ponieważ niezbędna jest pełna kontrola nad obydwoma samochodami. Każdy drobny błąd może doprowadzić do tragicznych skutków.

Łączenie samochodów

Holowanie auta możliwe jest przy wykorzystaniu dwóch rodzajów połączeń. Połączenie sztywne to tak zwane drągi holownicze. Maksymalna długość to 3m. Jeśli chodzi o połączenie giętkie to do tego rodzaju połączeń zaliczają się linki holownicze. Długość linki powinna być od 4 do 6 metrów. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią jakość połączenia.

Oznakowanie

Holowany pojazd musi mieć z tyłu trójkąt ostrzegawczy, a w przypadku gdy nie ma dostatecznej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne.

holowanie pomoc drogowa

Holowanie auta – zakazy
Należy pamiętać, że nie można holować pojazdu, który ma niesprawny układ kierowniczy oraz hamulcowy, chyba że nie trzeba będzie ich używać, więcej niż 1 pojazdu jednocześnie, pojazdu z przyczepą oraz na autostradzie.

Jak widać holowanie auta obwarowane jest szeregiem przepisów. Należy ich przestrzegać dla swojego własnego bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here