Autolawety samochodowe czym są i do czego służą?

0
1578
autolaweta wlkp

Autolaweta samochodowa to bardzo często stosowane pojęcie. Jednak niestety większość ludzi myli je ze zwykłymi lawetami. Oczywiście obydwa te urządzenia służą do pomocy drogowej. Jednak warto wiedzieć czym są autolawety samochodowe i do czego tak na prawdę służą.

Autolaweta to samochód z platformą

Laweta to najczęściej po prostu zwykła przyczepa, która służy do przewozu samochodów.

pomoc drogowa autolaweta

Jeśli chodzi o autolawety samochodowe to są to specjalne pojazdy, które posiadają specjalne platformy, na których przewozi się samochody. Autolawety samochodowe są specjalnie przystosowane pojazdy. W przypadku autolawety cały pojazd nadaje się do udzielenia pomocy drogowej.

Autolawety samochodowe a lawety

Oczywiście jak wyjaśniliśmy wcześniej pojęcia te nie mogą być używane zamiennie. Oczywiście obydwa te pojazdy służą do pomocy drogowej jednak laweta to w pewnym sensie tylko przyczepa a autolaweta to autonomiczny pojazd. Warto więc wiedzieć to podpisując umowę z konkretną firmą. Autolawety mogą być bardziej uniwersalne ponieważ zwykle są wyposażone także w więcej urządzeń niż pojazdy pomocy drogowej współpracujące z lawetami. Co prawda bardzo wiele firm zajmujących się pomocą drogową używa autolawet samochodowych to jednak czasem można także spotkać firmy korzystające ze zwykłych lawet.

Warto dodatkowo pamiętać, że na lawetę czy też autolawetę można zapakować nie tylko uszkodzone pojazdy, ale także sprzęt specjalistyczny, wózki widłowe, przyczepy bądź też nawet duże pojazdy rolnicze. Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo szerokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here