Usterka auta czy kraksa na autostradzie lub drodze ekspresowej (szybkiego ruchu) to nie lada kłopot, wymaga od nas spokojnego oraz racjonalnego podejścia. Zwłaszcza kiedy auto zepsuje się po zmierzchu kiedy jest już ciemno, lub w złą pogodę (deszcz, śnieg) kiedy jest pogorszona widoczność – jest to sytuacja dla nas uciążliwa oraz wymaga zachowania zasad bezpieczeństwa. Różne samochody poruszają się z szybkościami powyżej 100 km/h to jest prawdziwe niebezpieczeństwo, jakie musimy w takiej sytuacji brać pod uwagę w każdym etapie naszego działania.

W wypadku kraksy czy usterki samochodu pomoc można wezwać korzystając z najbliższego telefonu SOS. Takie urządzenie znajdują się na autostradach, niejednokrotnie w odległościach kilku kilometrów od siebie. Umieszczone są blisko pasa ratunkowego. Żeby wezwać pomoc trzeba nacisnąć czerwony klawisz oraz czekać na zgłoszenie pracownika Centrum Zarządzania Autostradą. Operator szybko ustali z jakiej kolumny przybyło zgłoszenie oraz będzie w stanie wezwać najbliższy patrol policji autostradowej żeby udała się na miejsce wypadku.

Pamiętajmy, ze na autostradach znajdują się posterunki policji oraz tam także możemy poszukiwać pomocy w wypadkach nieprzewidzianych awarii. Pomoc można wezwać także korzystając z telefonu komórkowego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Oczywiście możemy, a nawet powinniśmy zadzwonić do własnego ubezpieczyciela w celu wezwania pomocy transportowej.

Mechanik, jaki przyjedzie może pomóc nam usprawnić usterkę (gdy była mała) na miejscu, czy w ramach pomoc drogowej możemy wezwać lawetę. W innym wypadku pozwoli nam to przetransportować samochód również zniszczony w wyniku usterki czy przypadku do najbliższego zakładu mechanicznego (czasem również do naszego miejsca zamieszkania). Ubezpieczenie obejmuje pomoc assistance, to korzystając z pomocy dyspozytora wezwiesz lawetę pomocy drogowej bez ponoszenia kolejnych wydatków. W wypadku kiedy nie masz ubezpieczenia, masz do wyboru assistance proponowany przez firmy współdziałające z zarządcą autostrady czy instytucję świadczącą pomoc drogową umiejscowioną w miejscowości bliskiej twojego położenia, z pewnością firmy do jakich skieruje pracownik autostrady będą droższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here